Kurumsal gelişimin bireysel gelişimden geçtiğine inanan Tüfekçi Makine, şirket stratejileri doğrultusunda belirlenen Kurumsal Hedeflerin içeriğinin ve kapasitesinin gelişebilmesi için Şirket içerisindeki her bireye hem bireysel hem de Kurumsal hedefler belirlemektedir. En tepeden en aşağıya hedeflerin yaygınlaştırılması sonrası, çalışan bireylerin kendisine koyduğu bu hedefler yöneticilerle çalışanları arasında son bir toplantı ile değerlendirilir ve varsa düzenleyici önlemler alınır. Çalışanlarımız bu hedeflerini her yıl başında yöneticileri ile birlikte yaptıkları görüşmelerle belirlerler ve yıl içerisinde bireyin hedefleri ile ilgili aşamalar takip edilir.

Yönetici ve çalışan belirledikleri hedefler doğrultusunda kişinin performansını geliştirici yönde iyileştirme ihtiyacı olduğunu hissettiğinde de bunu ilgili birimlere aktararak, gelişim yönetimi talep ederler ve bu hedeflere uygun düzenleme önlemleri alınır. Bu sayede kişinin gelişmesine de katkı sağlanmış olur.

Çalışan bireylerin yıl sonunda gösterdiği performansı ve kişisel gelişimi dikkate alınarak şirket içerisindeki gelişim fırsatlarında yer almasına fırsat verilir.

Bu sayede, şirket içerisinde çalışan birey için belirlenen her hedef hem kurumsal hem de bireysel olarak aynı yerde kalmaması ve geleceğini oluşturmasında kendisine katkı sağlaması hedeflenerek, hep birlikte yol almanın keyfi yaşanmaktadır.